"Zanocuj w lesie"
Nadleśnictwo Ujsoły przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Lasy Nadleśnictwa Ujsoły położone są w najatrakcyjniejszej pod względem przyrodniczym części Beskidu Żywieckiego. Obejmują swoim zasięgiem trzy główne pasma górskie: pasmo Wielkiej Raczy, pasmo Wielkiej Rycerzowej oraz pasmo Lipowskiej i Rysianki. Cały obszar nadleśnictwa leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego co świadczy o jego walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Unikalny świat roślin i zwierząt oraz wszechobecne ślady dawnej kultury pasterskiej min. wysokogórskie hale to magnes przyciągający od lat turystów.
Zapraszamy zatem do odkrywania Beskidu Żywieckiego w nowy „bushcraftowy” sposób.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru (znjadującym się w załączniku poniżej artykułu)
2. Istnieje możliwość rozpalenia ogniska w miejscach biwakowania zlokalizowanych na terenie leśnictw Okrągłe, Złatna, Glinka. Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą
3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [ http://www.czaswlas.pl/ ]
5. Pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania, mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu wynikający z zapisów art. 26 ustawy o lasach. Na terenie nadleśnictwa Ujsoły ze względu specyfikę przebudowy zamierających świerczyn prowadzone są zabiegi ochronne na całym jego obszarze. Działania te polegają na rozproszonym geograficznie jednostkowym usuwaniu zamierających drzew, z częstotliwością dostosowaną do intensywności. Korzystanie z nich jest zabronione. W celu otrzymania informacji proszę o kontakt z leśniczym sprawującym nadzór na danym obszarze. Dane kontaktowe do leśniczych znajdują się na stronie https://ujsoly.katowice.lasy.gov.pl
6. Z czasowymi wyłączeniami / zmianami przebiegu szlaków. Sprawdź informacje na stronie nadleśnictwa dotyczące obszarów, gdzie występują utrudnienia.
7. W okresie jesiennym i zimowym mogą odbywać się polowania zbiorowe. Na obszarze na którym odbywają się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych można znaleźć na stronach [ https://slonka.jaworzno.pl/ , http://cyrankaoswiecim.pl/ ],
8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku poniżej] oraz przesłanie go na adres jaroslaw.jonkisz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: jaroslaw.jonkisz@katowice.lasy.gov.pl
Prosimy o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej:
Asset Publisher
KONKURS PLASTYCZNY "Architektura drewniania w akwareli"
KONKURS PLASTYCZNY "Architektura drewniania w akwareli"
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim – Architektura drewniana w akwareli
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.
Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.
Zasady konkursu
Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;
Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);
Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;
Adres do nadsyłania prac:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna
ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań
Z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”;
Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).
Nagrody
Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli