Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Głuszec to nie zabawka
Głuszec to nie zabawka
Odłów nietypowo zachowującego się głuszca (koguta) został wykonany, ze względu na bezpieczeństwo turystów na szlaku zgodnie z zaleceniami certyfikowanych ornitologów oraz na podstawie decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Niestety nie udało się zachować cennego ptaka przy życiu. Z wstępnych wniosków po wykonaniu sekcji głuszca w Wojewódzkim Instytucie Weterynarii, wiemy że ptak bardzo słabo żerował od dłuższego czasu, ważył tylko 4 kg a powinien około 6 kg. Przyczyny tragedii była nadmierna obecność turystów celowo odwiedzających głuszca.
Wnioski niech każdy wysnuje samodzielnie...
Przypominamy że zgodnie z art. Art. 52. 1. ustawy o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 oraz rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 16.12.2016 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do głuszca obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie.