Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik Leśny już za nami

Piknik Leśny już za nami

5.08 odbył się Piknik Leśny organizowany przez Nadleśnictwo Ujsoły. Obawy o pogodę były zupełnie niezasadnione. Sobota przywitała nas zachmurzonym niebem ale już w południe słońce przedarło się przez chmury i do końca dnia było pięknie.

Parę minut po 12.00 Pan Dusan Danko (Słowak z Bratysławy) rozpoczął swój ponad 1,5 godzinny pokaz. Przywiózł ze sobą 12 różnych ptaków.: sowy, sokoły, jastrzębie i ....kruka (najmądrzejszy ze wszystkich). Zaczarował wszystkich. Nie często ma się okazję oglądać z tak bliska ptaki drapieżne i sowy, nie mówiąc o kruku, który dostojnie przechadzał się wśród publiczności.

Wielką atrakcją był pokaz rzeźbiarstwa pilarką Pana Piotra Zbrożka - artystę rzeźbiarza który ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pan Piotr realizuje rzeźby z różnych materiałów: drewna, kamienia, brązu, lodu, śniegu. Zajmuje się również medalierstwem i rysunkiem. Jego prace są w różnych krajach świata. Pan Piotr od godz. 11.00 do godz. 19.00 pracował nad tematem: Tokujący Żuraw. Materiałem był kloc modrzewia, a efekt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z nami w pikniku uczestniczył Żywiec Zdrój, namiot z wodą był oblegany w ten bardzo gorący dzień.

Publiczność miała okazję posłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Milówki pod batutą Pana Czesława Szczotki. Orkiestra założona w 1909r. może poszczycić się licznymi nagrodami, min. Ministerstwa Kultury i Sztuki, dużo koncertuje i wszędzie gdzie się pojawi zdobywa serca publiczności swoimi umiejętnościami. Nieodłącznym elementem Orkiestry jest grupa mażoretek, które pokazywały piękne układy taneczne.

Dla publiczności, szczególnie dla dzieci, leśnicy przygotowali mnóstwo atrakcji. Hitem było malowanie twarzy. Dwie bardzo zdolne leśniczki: Pani Hanna Łóżniak-Paździorko oraz Ewelina Gancorz sprawiły, że plac był pełen baśniowych zwierzaków:)

...oprócz tego dzieci malowały, zgadywały, własnoręcznie przygotowywały pamiątkowe medale.

"Trochę" starsi również się nie nudzili, hitem, jak co roku, był rzut o sadzonkę. Drzewka popłynęły jak woda..

Moja-Twoja, wbijanie gwoździ na czas, wszystkie zabawy sprawiły, że każdy kto znalazł czas i wpadł do nas, ani chwili się nie nudził.