Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piknik Leśny już za nami

Piknik Leśny już za nami

5.08 odbył się Piknik Leśny organizowany przez Nadleśnictwo Ujsoły. Obawy o pogodę były zupełnie niezasadnione. Sobota przywitała nas zachmurzonym niebem ale już w południe słońce przedarło się przez chmury i do końca dnia było pięknie.

Parę minut po 12.00 Pan Dusan Danko (Słowak z Bratysławy) rozpoczął swój ponad 1,5 godzinny pokaz. Przywiózł ze sobą 12 różnych ptaków.: sowy, sokoły, jastrzębie i ....kruka (najmądrzejszy ze wszystkich). Zaczarował wszystkich. Nie często ma się okazję oglądać z tak bliska ptaki drapieżne i sowy, nie mówiąc o kruku, który dostojnie przechadzał się wśród publiczności.

Wielką atrakcją był pokaz rzeźbiarstwa pilarką Pana Piotra Zbrożka - artystę rzeźbiarza który ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pan Piotr realizuje rzeźby z różnych materiałów: drewna, kamienia, brązu, lodu, śniegu. Zajmuje się również medalierstwem i rysunkiem. Jego prace są w różnych krajach świata. Pan Piotr od godz. 11.00 do godz. 19.00 pracował nad tematem: Tokujący Żuraw. Materiałem był kloc modrzewia, a efekt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z nami w pikniku uczestniczył Żywiec Zdrój, namiot z wodą był oblegany w ten bardzo gorący dzień.

Publiczność miała okazję posłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Milówki pod batutą Pana Czesława Szczotki. Orkiestra założona w 1909r. może poszczycić się licznymi nagrodami, min. Ministerstwa Kultury i Sztuki, dużo koncertuje i wszędzie gdzie się pojawi zdobywa serca publiczności swoimi umiejętnościami. Nieodłącznym elementem Orkiestry jest grupa mażoretek, które pokazywały piękne układy taneczne.

Dla publiczności, szczególnie dla dzieci, leśnicy przygotowali mnóstwo atrakcji. Hitem było malowanie twarzy. Dwie bardzo zdolne leśniczki: Pani Hanna Łóżniak-Paździorko oraz Ewelina Gancorz sprawiły, że plac był pełen baśniowych zwierzaków:)

...oprócz tego dzieci malowały, zgadywały, własnoręcznie przygotowywały pamiątkowe medale.

"Trochę" starsi również się nie nudzili, hitem, jak co roku, był rzut o sadzonkę. Drzewka popłynęły jak woda..

Moja-Twoja, wbijanie gwoździ na czas, wszystkie zabawy sprawiły, że każdy kto znalazł czas i wpadł do nas, ani chwili się nie nudził.