Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Głuszec to nie zabawka
Głuszec to nie zabawka
Odłów nietypowo zachowującego się głuszca (koguta) został wykonany, ze względu na bezpieczeństwo turystów na szlaku zgodnie z zaleceniami certyfikowanych ornitologów oraz na podstawie decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Niestety nie udało się zachować cennego ptaka przy życiu. Z wstępnych wniosków po wykonaniu sekcji głuszca w Wojewódzkim Instytucie Weterynarii, wiemy że ptak bardzo słabo żerował od dłuższego czasu, ważył tylko 4 kg a powinien około 6 kg. Przyczyny tragedii była nadmierna obecność turystów celowo odwiedzających głuszca.
Wnioski niech każdy wysnuje samodzielnie...
Przypominamy że zgodnie z art. Art. 52. 1. ustawy o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 oraz rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 16.12.2016 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do głuszca obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie.