Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Regionalna Dyrekcja zarządza 635,6 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 620,1 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 96 tys. ha.

  • Przeciętna lesistość - 30,5%,
  • Przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha - 245 m3,
  • Przeciętny roczny przyrost - 3,7m3/ha,
  • Przeciętny wiek drzewostanów - 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

Udział siedlisk leśnych:

borowe 56 %

lasowe 27 %

górskie 16 %

olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

sosna, modrzew 66,4 %

I klasa 13,5 %

świerk 6,3 %

II klasa 17,4 %

dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

III klasa 19,8 %

brzoza 5,7 %

IV klasa 16,3 %

buk 7,7 %

V klasa 13,6 %

jodła, daglezja 1,6 %

VI klasa i starsze 7,9 %

pozostałe 4,1 %

Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w osiemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%. Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia

Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia

Nadleśnictwo Ujsoły informuje, że jest zainteresowane zakupem
lasów i gruntów położonych w zasięgu administracyjnym
nadleśnictwa.

 

WYTYCZNE:

  •  Nieruchomość powinna być oznaczona w Ewidencji Powszechnej jako LAS lub
  •  W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako przeznaczona do zalesień (inne przeznaczenie jest indywidualnie rozpatrywane),
  • Przylegać do gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa Ujsoły (preferujemy grunty znajdujące się w enklawach wśród gruntów Nadleśnictwa),
  • Ma uregulowany stan prawny, posiada księgę wieczystą wolną od obciążeń i ograniczeń,
  • Jest niezabudowana.

Nadleśnictwo nie skupuje udziałów w gruntach, w przypadku kilku właścicieli
wszyscy muszą wyrazić zgodę na sprzedaż.


Wniosek składa się z następujących dokumentów:


1. Wniosek,
2. Oświadczenie nr 1- operat szacunkowy,
3. Oświadczenie nr 2- zobowiązania,
4. RODO,
5. Wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
6. Zaświadczenie z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
7. Zaświadczenie o Specjalnej Strefie Rewitalizacji.


Wniosek, Oświadczenie nr 1, Oświadczenie nr 2, oraz RODO dostępne są na stronie
internetowej lub w biurze Nadleśnictwa Ujsoły.


Wypis i wyrys z Ewidencji Powszechnej właściciel działki uzyska w Starostwie
Powiatowym w Żywcu.


Zaświadczenie dotyczące zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania
Przestrzennego, oraz Zaświadczenie o Specjalnej Strefie Rewitalizacji
właściciel
działki uzyska w Urzędzie Gminy właściwym terytorialnie do położenia działki.


W sprawach związanych z chęcią sprzedaży gruntów Nadleśnictwu Ujsoły prosimy
o kontakt pod numerem 33-864-73-52, pocztą elektroniczną na adres:
ujsoły@katowice.lasy.gov.pl lub osobiście w biurze Nadleśnictwa Ujsoły
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15- 15:15.